نکات انتخاب و خرید پابند مناسب + تاریخچه استفاده از پابند

انتخاب و خرید پابند مناسب شما

 انتخاب و خرید پابند مناسب با لباس یا استایل میتواند به یک چالش تبدیل شود. پابند یکی از زیورآلات نسبتا جدید در بین طرفداران مد است. در این نوشتار به ریشه و معنای استفاده از پابند می پردازیم و توضیح می دهیم که بهتر است چطور از آن استفاده شود و فهرستی از بهترین گزینه ها را نیز بیان می کنیم.

پایند چیست؟

تاریخچه استفاده از پابند

معنای استفاده از پابند در فرهنگ های مختلف

نحوه استفاده درست از پابند

6 شیوه برای استفاده از پابند

پابند چیست؟

پابند یا خلخال که به دور مچ پا بسته می شود از طلا یا نقره ساخته شده و با سنگ های گران قیمت تزیین می شود. احساسات نوستالژیک در سالهای 2000 و اواخر دهه 1990 همه ما را تحت تاثیر قرار داد. همه ما آن پابندهای پلاستیکی به رنگ خشخاش را به یاد داریم که در تابستان آنها را می پوشیدند و در خیابان و همه جا به چشم می خورد. استفاده از پابند یکی از محدود ایده هایی است که از دهه 1990 باقی مانده است.

طرح های مختلف پابند
طرح های مختلف پابند

روند استفاده از پابند

استفاده از پابندهای براق از سال 2011 و توسط اشلی اولسون رایج شد. از آن زمان استفاده از پابند با انواع کفش ها مانند پاشنه دار، تخت و یا اسنیکرها رایج شد. این روند زمانی رایج شد که اولسون شروع به تولید پابندهایی کرد که  4000 دلار قیمت داشتند. با گذشت زمان شخصیت های برجسته زیادی از پابند استفاده کردند مانند عکاس و بلاگر مد فرانسوی به نام گارانس دوره. او در وبلاگ خود درباره ی پابند این طور نوشت: من عاشق استفاده از پابند هستم. من فکر می کنم پابند به رنگ قرمز خیلی خوب با فصل تابستان هماهنگ است و زیبایی خیره کننده ای به پا می دهد.

انتخاب و خرید پابند مناسب سلیقه خود
انتخاب و خرید پابند مناسب سلیقه خود

استفاده از پابند به ویژه در فصل تابستان و به همراه صندل زیبایی خاصی به پاها می دهد. در جشنواره ی کواچلا خیلی از افراد مشهود از پابندهای بوهمیایی به پا دارند.

اما آیا پابندها همیشه بدون تغییر باقی می مانند؟ روند پابند در قرن بیست و یک طور دیگری است. با تمام شدن تابستان هم می توان از زنجیرهای ساده به عنوان پابند استفاده کرد. یکی از طراحان مشهور جواهرات به نام جنیفر فیشر در طراحی مد خود در سال 2015 به دنبال یک طراحی خاص و جدید برای پابند بود. او نوعی پابند را برای استفاده در فصل زمستان و حتی با اسنیکرها طراحی کرد. اما ایده ی استفاده از پابند همراه با اسنیکر برای هایلی بالدوین یکی از طراحان مشهود مد است که اخیرا در شهر نیویورک در یک قرار ملاقات تجاری با اسنیکر و پابند شرکت کرده است و به صورت رسمی در توییتر اعلام کرده که بیایید استفاده از پابند را دوباره شروع کنیم و به این صورت استفاده از پابند را وارد مرحله جدیدی کرده است.

آیا هنوز هم در استفاده از پابند مردد هستید؟ استفاده از پابند در جشنواره ی کریستین دیور در سال 2016 نیز با طراحی های جدید مورد استقبال واقع شد. در این جشنواره از چندین مدل پابند ساخته شده از طلا رونمایی شد.

معنای استفاده از پابند در فرهنگ های مختلف

وقتی صحبت از جواهرات می شود، می دانیم که برای داشتن ظاهری زیبا ضروری است که از جواهرات زیبا هم استفاده کنیم. در بین قطعات زیبای جواهر مانند گردنبند ظریف دخترانه و دستبندها و گوشواره های آویز زیبا، شاید در نگاه اول استفاده از پابند ضروری به نظر نیاید. من بخشی از فیلمی به نام غرامت دوبرابری ساخته شده در سال 1944 را به یاد دارم که در آن فیلیس دیتریچسن که نقش خانم را بازی می کند فقط یک حوله بر تن دارد و به رودخانه ی زیرپایش خیره شده است و در پای چپش فقط یک پابند دارد. این پابند که در این فیلم سیاه و سفید برق می زند، زیبایی خیره کننده ای به این بازیگر داده است.

مرور ریشه ی تاریخی استفاده از پابند، حقایق تاریخی شگفت آور و گاه شوکه کننده ای را برای ما آشکار می کند، اکنون برخی از موارد را با هم مرور می کنیم.

پابند مناسب استایل روزمره
پابند مناسب استایل روزمره

اولین نمونه های پابند

حفاری در مقبره های سومریان نشان می دهد که استفاده از پابند به 4500 سال قبل در بین النهرین اولین تمدن دنیا بر می گردد. مجسمه ای از یک زن در موزه ی ویکتوریا و البرت در لندن که مربوط به قرن 4 تا 5 قبل از میلاد است وجود دارد که هر دو پایش با پابند تزیین شده اند.

استفاده از پابند در مصر باستان: نماد پایگاه اجتماعی

در مصر باستان تمامی زن ها از پابند استفاده می کردند، زنان طبقه بالا از پابند طلا و زنان طبقات پایین تر از فلزهای ارزان قیمت استفاده می کردند. این پابندها بزرگ بوده و با سنگ های زیادی تزیین شده بودند. زنان در کشور مصر در قرن بیستم از پابندهای طلا استفاده می کردند. اما امروزه بسیاری از زنان مصری به دلیل قوانین اسلامی از پوشیدن پابند در محافل عمومی خودداری می کنند.

معنای پابند در فرهنگ هندی

استفاده از پابند در فرهنگ هندی به ویژه در مراسمات عروسی رایج بوده است. پابند همواره یکی از جواهرات اصلی برای عروس محسوب می شود و جنس آن نیز نشان دهنده ی پایگاه اجتماعی زنان است. یکی از نشانه های زنان متاهل در هند این است که از پابندهایی استفاده می کنند که صدا می دهد تا وقتی وارد اتاق می شوند مردان با آنها صحبت نکنند. زنان روستایی از پابندهایی با جنس محکم استفاده می کنند که نشان دهنده ی مقاومت و صبوری در کار سخت است. هر ساله ماه مارس در جیپور هند زنان در جشنواره ی هند، فیلها را با جواهرات تزیین می کنند و فیل های ماده در این جشنواره پابند دارند.

معنای پابند در جنوب شرقی آسیا

در اسیای جنوب شرقی رسم بر آن بوده است که زنان در هر دو پابند به پا کنند.

معنای پابند در امریکا

اولین بار در دهه 1940 از پابند استفاده شد وقتی که طرفداران موسیقی پاپ یعنی طرفداران فرانک سیناترا یک گروه جامعه شناسی به نام ساکرز بابی تشکیل داد. زنان عضو این گروه از پابند استفاده می کردند. اما در امریکا اوج استفاده از پابند در دهه 1960 بود وقتی که جنبش هیپی شکل گرفت. بعدها نگرش منفی نسبت به استفاده از پابند شکل گرفت. اما امروز استفاده از پابند در امریکا رایج است و هدف از استفاده از آن زیبایی و مد است.

پابند بافت با سنگ های مروارید
پابند بافت با سنگ های مروارید

نحوه استفاده درست از پابند:

پابند مثل گوشواره و یا گردنبند یکی از جواهرات معمول نیست. اگر به شیوه ی اشتباه از آن استفاده شود باعث می شود که عجیب و غریب به نظر برسید. برای استفاده درست از آن به نکات زیر توجه کنید:

از خود بپرسید که آیا پابند با سبک پوشش من هماهنگ است؟

قبل از انتخاب و خرید پابند مناسب از خود سوال کنید که آیا این پابند با سبک لباس من هماهنگی دارد. استفاده از پابند از جنس طلا و یا چرمی به نوع و سبک لباس پوشیدن شما بستگی دارد.

کجا می توانیم از پابند استفاده کنیم؟

وقتی از پابند استفاده می کنیم مهم است در نظر داشته باشیم که کجا می خواهیم برویم. مثلا استفاده از پابند در محل کار، جالب نیست. بهترین جاها برای استفاده از پابند در ساحل و یا استخر و در مهمانی های تابستانی است.

پابند در پای چپ یا راست؟

بحث های زیادی درباره ی این موضوع وجود دارد که از پابند بهتر است در پای چپ یا راست استفاده شود. برخی معتقدند که استفاده از پابند در پای چپ نشان دهنده ی تاهل است مانند حلقه ازدواج اما این ادراک بیشتر مربوط به جوامع شرقی است. یک باور دیگر هم وجود دارد که پوشیدن پابند در پای چپ، فرد را از نیروهای شیطانی حفظ می کند. با وجود همه ی این باورها، اما در نهایت این شما هستید که باید درباره ی این موضوع تصمیم بگیرید که پابند را به پای چپ بیندازید یا راست.

پابند مناسب برای کفش کتانی
پابند مناسب برای کفش کتانی

سبک لباس پوشیدن:

پابندها با دامن کوتاه و یا شلوارهای کوتاه که مچ پا را نشان می دهند بیشتر هماهنگ هستند. اما مهمترین نکته در انتخاب و خرید پابند مناسب نوع کفش است. بهتر است کفشی پوشیده شود که مچ پا را نشان دهد در غیر این صورت پابند در زیر کفش پنهان می شود. کفش های تابستانی مانند صندل ها بهترین گزینه اند. هر نوع کفشی که می پوشید این را در نظر داشته باشید که پابند را روی پای برهنه استفاده کنید.

تناسب اندازه مچ پا با پابند:

بعد از این که نوع پابند را انتخاب کردید حالا نوبت به اندازه ی آن می رسد. برای این کار بهتر است ابتدا دور مچ پایتان را اندازه بگیرید. برای انتخاب بهترین اندازه بهتر می توانید به نکات زیر توجه نمایید:

1 . ابتدا تصمیم بگیرید که آیا می خواهید پابند بزرگتر از مچ باشد و یا این که کاملا دور مچ پا بچسبد. با کفش هایی مثل صندل بهتر است زیر مچ پا باشد و برای کفش های تخت و کتانی بهتر است پابند روی مچ پا قرار بگیرد.

2 . اگر می خواهید پابند زیر مچ پا قرار بگیرد ابتدا دور مچ پا را اندازه بگیرید و سپس به اندازه یک دوم و یا یک چهارم به آن اضافه کنید.

3 . اندازه استاندارد پابند برای خانم ها 21.5 سانتیمتر خیلی کوچک، 23 سانتیمتر کوچک، 24.15 سانتیمتر متوسط و 25.5 سانتیمتر بزرگ است.

به زیبایی پاها و ناخن ها نیز توجه کنید:

اگر می خواهید از پابند استفاده کنید از زیبایی پاها و ناخن ها نیز غافل نشوید. از کرم های مرطوب کننده پا استفاده کنید زیرا زیبایی استفاده از پابند را دو برابر می کند. ناخن ها هم باید تمیز و زیبا باشند.

به سن تان نیز توجه کنید:

نوجوانان و افراد زیر 20 سال می توانند از پابندهای رنگی استفاده کنند اما بهتر از زنان از پابندهای نقره یا طلا استفاده کنند.

اندازه مناسب پابند
اندازه مناسب پابند

6 روش برای استفاده از پابند:

اگر هنوز نمی دانید که از چه پابندی و به چه صورت استفاده کنید لطفا به این نکات برای انتخاب و خرید پابند مناسب توجه نمایید.

1 . اگر مچ پای ظریفی دارید و یا می خواهید یک جفت کفش پاشنه بلند و ظریف به پا کنید بهتر از پابندهای کلاسیک و ظریف استفاده کنید. یک زنجیر ساده طلا انتخابی عالی برایتان است.

پابند طلای کلاسیک
پابند طلای کلاسیک

2 . می توانید از یک پابند شیک با کفش های کتانی استفاده کنید. نمونه ی پرفروش زنجیر با روکش طلا از جنیفر فیشر یکی از مواردی است که می توانید با آن زیبایی خیره کننده ای به کفش های کتانی تان بدهید.

پابند مهره ای با روکش طلا
پابند مهره ای با روکش طلا

3 . می توانید از دو عدد پابند برای هر دو پایتان استفاده کنید در این صورت انتخاب های زیادی خواهید داشت. در این صورت می توانید از پابندهای استیل به رنگ  طلا و نقره ای استفاده کنید که بسیار اغوا کننده به نظر می رسند.

پابند های استیل به رنگ طلا و نقره ای
پابند های استیل به رنگ طلا و نقره ای

4 . در فصل سرما می توانید روی بوت تان از پابند استفاده کنید. بهترین ترکیب چکمه های مشکی با یک زنجیر مشکی است.

پابند برای فصل زمستان با بوت
پابند برای فصل زمستان با بوت

5 . شیوه دیگر استفاده از صندل و پابندهای رنگی است. این ترکیب بهترین گزینه در فصل تابستان محسوب می شود.

پابند بافت رنگی مناسب فصل تابستان
پابند بافت رنگی مناسب فصل تابستان

6 . یکی از طرح های مدرن برای پابند استفاده از پابندهای چندلایه است. استفاده از این پابندها بسیار خلاقانه است و زیبایی چشمگیری به پاها می دهد.

پابند چند لایه از جنس استیل
پابند چند لایه از جنس استیل

امیدواریم با مطالعه این پست بتوانید انتخاب خوب و مناسبی برای خود داشته باشید، ما همچنین در سایت مجموعه من برای شما همراهان گرامی چند مدل پابند دخترانه  را نیز بررسی کرده ایم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *