3 روش کاربردی تمیز کردن گوشواره در خانه

3 روش کاربردی تمیز کردن گوشواره در خانه

تمیز کردن گوشواره اهمیتی بیش از ظاهر و زیبایی آن دارد، هیچکس جواهر و بدلیجاتی را که کثیف بنظر برسد نمیخواهد. حفره های گوش حساس است و شما نمیخواهید آلودگی یا میکروب وارد گوشتان شود. با تمیز کردن منظم این جواهرات زیبا از ظاهر و حس خوب پاکیزگی آن لذت ببرید.

روش اول: ضدعفونی کردن با هیدروژن پراکسید

شستن دست ها قبل از تمیز کردن گوشواره های خود
شستن دست ها قبل از تمیز کردن گوشواره های خود

1.دست های خود را بشویید تا از انتشار بیشتر باکتری جلوگیری کنید. دستان خود را زیر آب گرم قرار دهید سپس آن ها را با صابون بخوبی تمیز کنید. حتما دقت کنید بین انگشتان و بالای مچ خود را ۲۰ ثانیه بشویید. سپس آن ها را با حوله تمیز خشک کنید. با شستن دستها از کثیف شدن گوشواره ها قبل از تمیز کردنشان جلوگیری میکنید.

خیس کردن پنبه با هیدروژن پراکسید
خیس کردن پنبه با هیدروژن پراکسید

2.پنبه را با هیدروژن پراکسید خیس کنید. هیدروژن پراکسید برای از بین بردن باکتری ها و بازگشت در خشش به گوشواره های شما بسیار مناسب است. برای استفاده از آن یک پنبه یا پد را روی دهانه بطری هیدروژن پراکسید قرار دهید سپس بطری را به سمت بالا بچرخانید تا پنبه اشباع شود.

تمیز کردن گوشواره با پنبه آغشته به هیدروژن پراکسید
تمیز کردن گوشواره با پنبه آغشته به هیدروژن پراکسید

3.پنبه را روی سطح گوشواره بکشید تا تمیز شود، آن را در گوشه گوشه ی گوشواره قرار دهید. برای هرکدام از آن ها چند دقیقه وقت بگذارید و در صورت لزوم مقدار بیشتری هیدروژن پراکسید اضافه کنید. سپس آن ها را در یک کاسه آب بشویید.
نکته: استفاده از هیدروژن پراکسید با پد یا توپ های پنبه ای برای گوشواره های دارای جزئیات کوچک بسیار مناسب است‌.

آغشته کردن گوشواره ها در محلول هیدروژن پراکسید
آغشته کردن گوشواره ها در محلول هیدروژن پراکسید

4.گوشواره ها را در محلول هیدروژن پراکسید غرق کنید تا کاملا تمیز شوند.
پنبه در بعضی گوشواره ها گیر کرده و رشته های فیبر آن در گوشواره ها باقی می ماند. برای جلوگیری از این کار و یا تمیز شدن دقیق تر بگذارید گوشواره های شما به مدت پنج الی ده دقیقه در یک فنجان کوچک هیدروژن پراکسید خیس بخورند. سپس آن ها را در یک کاسه آب تمیز بشویید.

خشک کردن گوشواره ها با حوله مخصوص
خشک کردن گوشواره ها با حوله مخصوص

5.اجازه دهید چند دقیقه بمانند تا خشک شوند. پس از تمیز کردن گوشواره های خود آن ها را روی یک پارچه تمیز بگذارید تا خشک شود. چند بار آنها را لمس کنید تا کامل مطمئن شوید که خشک شده اند. حالا آماده پوشیدن هستند.

روش دوم: شستشوی گوشواره ها با آب داغ

شستن دست ها قبل از تمیز کردن گوشواره ها
شستن دست ها قبل از تمیز کردن گوشواره ها

1.قبل از شروع دست های خود را بشویید. با این کار اطمینان حاصل میکنید که قبل از تمیز کردن گوشواره های خود، میکروب بیشتری را انتقال نمیدهید. دستان خود را زیر آب گرم قرار دهید سپس آن ها را با صابون به مدت ۲۰ ثانیه کف بزنید،دوباره بشویید و با حوله تمیز خشک کنید.(حتما بین انگشتان تا مچ دست را بشویید)

استفاده از آب داغ برای تمیز کردن گوشواره
استفاده از آب داغ برای تمیز کردن گوشواره

2.آب داغ را در مایکروویو یا اجاق گاز بجوشانید. تمیز کردن گوشواره با آب گرم برای مواقعی که کمبود وسایل کافی دارید و فقط به جواهرات خود به صورت کمی براق تر نیاز دارید مناسب است.
برای شروع چند فنجان آب درون قابلمه روی اجاق بریزید و آن را گرم کنید تا جوش بیاید. گرم کردن را به مدت ۱دقیقه و ۳۰ثانیه شروع کنید، سپس آن را بررسی کرده و در صورت لزوم گرم کردن را ادامه دهید.
در این روش گوشواره ها مانند تمیز کردن با محلول براق نخواهند شد اما در صورت کمبود امکانات روش مناسبی برای پاکیزه شدن زیورآلات می باشد.

قرار دادن گوشواره ها داخل آب داغ
قرار دادن گوشواره ها داخل آب داغ

3.گوشواره های خود را به مدت ۲۰ثانیه در آب داغ خیس کنید. آب را از روی حرارت برداشته و گوشواره ها را داخل آن بیندازید. حدود ۲۰ دقیقه در آب بمانند.
آب داغ خاک را از سطح گوشواره های شما تمیز کرده و میکروب های آن را از بین میبرد.
آب گرم برای همه انواع گوشواره ها ایمن و کاربردی است. اگر گوشواره های شما پلاستیکی و به سبک لباستان است میتوانید ۱دقیقه قبل از استفاده بگذارید تا خشک شوند.

تمیز کزدن گوشواره ها با مسواک
تمیز کزدن گوشواره ها با مسواک

4.گوشواره ها را با مسواک فرچه بزنید. آن ها را با قاشق یا با دست (اگر به اندازه کافی خنک شده اند) بردارید و به آرامی با یک مسواک قدیمی فرچه بکشید تا تمام آلودگی های باقیمانده بخوبی پاک شوند. بعد از اتمام کار گوشواره ها را با آب گرم بشویید.
نکته:(قبل از اینکه گوشواره ها را تمیز کنید، مسواک را با آب گرم مرطوب کرده تا قدرت پاک کنندگی بیشتری داشته باشد)

خشک شدن گوشواره ها با حوله
خشک شدن گوشواره ها با حوله

5.بگذارید چند دقیقه گوشواره ها بروی حوله تمیز خشک شوند. همچنین میتوانید چندبار با حوله به آن ها ضربه بزنید تا از شر قطره های اضافی آب خلاص شوید. اطمینان حاصل کنید که خشک شده اند و با لمس کردنشان از نظر نو بودن و فرسودگی آن ها را بررسی نمایید.

روش سوم: تمیز کردن کامل طلا ، نقره و سنگها

استفاده از مایع ظرفشویی و آب برای تمیز کردن گوشواره های الماس
استفاده از مایع ظرفشویی و آب برای تمیز کردن گوشواره های الماس

1.الماس را با مایع ظرفشویی و آب گرم تمیز کنید تا از تغییر رنگ آن جلوگیری شود. 1 قاشق چایخوری (5 میلی لیتر) مایع ظرفشویی را با یک فنجان آب گرم مخلوط کنید، سپس اجازه دهید گوشواره های الماس خود را به مدت 3-4 دقیقه خیس کنید. آنها را با یک قاشق برداشته و سپس با مسواک نرم آنها را به آرامی مالش دهید. آنها را برای 1-2 دقیقه دیگر در مخلوط قرار دهید، سپس آنها را به یک کاسه آب سرد منتقل کنید تا آبکشی شود. بگذارید روی حوله تمیز خشک شوند.

آیا میدانید؟ الماس ها قوی هستند، اما به محصولات تمیزکننده حساس هستند زیرا می توانند تغییر رنگ دهند. برای تمیز کردن آنها فقط از آب و مایع ظرفشویی بدون عطر و بدون رنگ استفاده کنید.

استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن گوشواره نقره
استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن گوشواره نقره

2.گوشواره های نقره را با آب گرم و جوش شیرین بشویید. برای تمیز کردن گوشواره های نقره ، ابتدا یک ظرف پخت شیشه ای را با ورق آلومینیومی بپوشانید، سمت براق رو به بالا قرار دهید. گوشواره ها را روی ورق حلبی قرار دهید و ظرف را با آب گرم پر کنید تا گوشواره ها غوطه ور شوند. جوش شیرین بپاشید تا جایی که می توانید گوشواره ها را شروع به حباب زدن کنید، سپس بگذارید یک ساعت خیس بخورد. آنها را در یک کاسه آب تمیز بشویید و با یک پارچه نرم خشک کنید. تمیز کردن درست گوشواره های نقره مهم است، زیرا هنگام کثیف شدن آنها می توانند درخشش خود را از دست بدهند و مات و کهنه به نظر برسند.

با این روش می توانید همزمان چند جفت گوشواره نقره تمیز کنید.

تمیز کردن گوشواره های مرواریدی با آب و مایع ظرفشویی ملایم
تمیز کردن گوشواره های مرواریدی با آب و مایع ظرفشویی ملایم

3.برای تمیز کردن گوشواره های مروارید از آب و مایع ظرفشویی ملایم استفاده کنید.
آب ولرم را با چند قطره مایع ظرفشویی ملایم مخلوط کنید. به یک پارچه تمیز کننده نرم آغشته کرده و با استفاده از آن گوشواره های مروارید خود را به آرامی پاک کنید. قبل از اینکه آنها را بگذارید بگذارید روی حوله خشک شوند.

از استفاده از مواد شیمیایی سخت برای تمیز کردن گوشواره های مروارید خودداری کنید ، زیرا آنها حساسیت بیشتری نسبت به آسیب دیدگی دارند.

مرواریدهای خود را پس از هر بار سایش با پارچه نرم پاک کنید تا ظاهری تمیز داشته باشد.

تمیز کردن گوشواره های نگینی با خلال دندان
تمیز کردن گوشواره های نگینی با خلال دندان

4.با یک خلال دندان گوشواره هایی که نگین دارند را پاک کنید. خاک می تواند در گوشه گوشواره های سنگی جمع شده، پاک کردن آن را دشوار کند. به جای آن از چوب کبریت تراشیده شده یا خلال دندان استفاده کنید، خاک را به آرامی و با احتیاط از بین ببرید.

شما همچنین می توانید خلال دندان را در یک دستمال یا پارچه بپیچید تا نوک نرم تری ایجاد کند، اما ممکن است در قرار گرفتن در فضاهای تنگ تر آنقدرها موثر نباشد. شما می توانید همچنین مقاله تمیز کردن زیورآلات نقره و طلا که 10 روش ساده را کامل توضیح داده ایم مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *