مراقبت های بعد از پیرسینگ گوش و 10 نکته مهم برای تمیز کردن آن

مراقبت های بعد از پیرسینگ گوش

ما در این مقاله نکات مرتبط با مراقبت های بعد از پیرسینگ گوش و نشانه های عفونت های رایج از آن را بررسی می کنیم.

گوشواره ها یکی از رایج ترین انواع پیرسینگ هستند. محل قرارگیری پیرسینگ می تواند از لاله گوش تا منحنی غضروف در بالای گوش، تا چین های خارج از کانال گوش باشد. گرچه استفاده از آنها رایج است اما باید از آنها مراقبت کرده و آنها را تمیز نگه دارید.

قبل از استفاده از پیرسینگ باید به چه نکاتی توجه کنیم ؟

اولین چیزی که باید به آن توجه کنید این است که پیرسینگ را کجا قرار دهید.

برخی از محل های رایج برای پیرسینگ عبارتند از:

قسمت نرمی گوش:

پیرسینگ را در قسمت نرمی گوش میتوانید قرار دهید. در این قسمت تمیز کردن آن راحت است و نسبت به سایر قسمت های گوش، اثر جراحت آن زودتر خوب می شود.

قسمت حلزونی گوش:

این قسمت بافت حلزونی و منحنی در بالای گوش است. بعد از قسمت نرمی گوش، این قسمت رایج ترین قسمت برای پیرسینگ است. اثر جراحت بر روی این قسمت دیرتر از قسمت نرمی گوش خوب می شود ولی تمیز کردن آن آسان است.

غضروف جلوی گوش یا زبانه گوش:

دقیقا بالای نرمی گوش قرار گرفته است و بافت نسبتا سخت تری دارد. استفاده از آن مثل نرمی گوش و یا قسمت حلزونی گوش رایج نیست و مراقبت از آن هم دشوارتر است. شواهد برخی از یافته های علمی نشان می دهند که پیرسینگ در این قسمت برای اضطراب و یا میگرن مفید است.

وقتی متوجه شدید که چه نوع پیرسینگی می خواهید، میتوانید درباره ی مدل های آن تحقیق کنید:

پیرسینگ ها باید مجوز از نهادهای مربوط بهداشت را داشته باشند.

آیا مغازه ای که از آن خرید می کنید معتبر است؟ آیا نظرات خوبی درباره ی آنها نوشته اند؟ آیا تخصص آنها پیرسینگ است؟ سعی کنید از خرده فروشی ها خرید نکنید زیرا ممکن است تمیز نباشند و یا مجوز نداشته باشند. فروشگاه هایی که تتو می فروشند معمولا پیرسینگ هم دارند که مجوزهای بهداشتی مربوطه را هم گرفته اند.

آیا در سوراخ کردن برای پیرسینگ از اقدامات ایمنی مناسب استفاده می شود؟ آیا دست هایشان را می شویند و برای هر پیرسینگ از دستکش  و سوزن پزشکی استفاده می کنند؟

مراقبت های لازم بعد از پیرسینگ گوش
مراقبت های لازم بعد از پیرسینگ گوش

نکاتی برای تمیز کردن پیرسینگ:

مراقبت های بعد از پیرسینگ گوش بسیار اهمیت دارد. هفته های اول بسیار مهم اند تا مطمئن شویم که جای آن بهبود یافته است.

در اینجا 10 نکته را برای اجتناب از عفونت بیان می کنیم:

1. تمیز کردن پیرسینگ را به یک عادت تبدیل کنید. وقتی مسواک می زنید و یا دوش می گیرید، پیرسینگ را هم با یک برس نرم تمیز کنید. 

2. دست هایتان را بشویید. قبل از لمس کردن پیرسینگ، دست هایتان را با آب و صابون بشویید تا باکتری ها را به آن انتقال ندهید. 

3. با یک پنبه تمیز آغشته به الکل محل پیرسینگ را تمیز کنید.

4. با یک حوله تمیز یا دستمال خشک محل زخم آن را تمیز کنید. 

5. یک لایه از ژله تمیز کننده بر روی محل جراحت بمالید. این کار باعث جلوگیری از رشد باکتری می شود. 

6. هر وقت پیرسینگ را بیرون می آورید، محل آن را تمیز کنید. وقتی آن را سرجایش قرار می دهید هم تمیز کنید. باکتری ها به سرعت می توانند روی بدلیجات و زیورآلات قرار بگیرند وقتی آن را روی میز و یا سطوح دیگر می گذارید.

7. پیرسینگ خود را در حمام تمیز نکنید. حمام ها حتی در خانه محل تجمع باکتری هستند بنابراین از تمیز کردن پیرسینگ خود در حمام جدا خودداری کنید. 

8. روی قسمت پیرسینگ شده به مدت طولانی نخوابید. خوابیدن یا دراز کشیدن روی قسمت پیرسینگ شده می تواند باعث ایجاد باکتری در آن قسمت شده و خطر عفونت را افزایش دهد. 

9. بر روی قسمت پیرسینگ از محصولات شستشوی بدن یا مو استفاده نکنید. وقتی از محصولات شامپو، ژل شستشوی بدن استفاده می کنید مراقب باشد که بافت آسیب نبیند. 

10. به هر نوع تغییر رنگی دقت کنید. در صورت مشاهده هر نوع تغییر رنگی به پزشک مراجعه کنید زیرا این نشانه ی عفونت است. 

چه مدت طول می کشد تا پیرسینگ بهبود یابد؟

نرمی گوش قسمتی است که خیلی سریع خوب می شود. معمولا یک تا دو ماه طول می کشد تا این قسمت بهبود یابد.

زمان بهبودی غضروف طولانی تر است و ممکن است تا شش ماه طول بکشد. در زمان بهبودی پیرسینگ تان، جواهر را در نیاورید. این کار باعث بسته شدن محل پیرسینگ می شود.

چه زمانی می توانید گوشواره را عوض کنید؟

پاسخ به این سوال برای افراد مختلف، فرق دارد و به این بستگی دارد که با چه سرعتی جای زخم بهبود می یابد و چه نوع پیرسینگی را می خواهید استفاده کنید. اگر مطمئن نیستید که از چه جواهری می خواهید استفاده کنید، بعد از یک یا دو ماه می توانید از دکتر سوال کنید.

چطور عفونت جای پیرسینگ را تشخیص دهیم؟

نشانه های رایج برای عفونت پیرسینگ عبارتند از:

_ درد در اطراف محل پیرسینگ

_ تورم

_ قرمزی

_ خارش

_ سوزش

_ زردی و یا سفیدی غیر معمول 

در صورتی که این نشانه ها را ملاحظه کردید حتما به پزشک مراجعه نمایید. هیچ گاه این علائم رو به شوخی نگیرید و حتما سریعا با یک پزشک در ارتباط باشید چون در صورت بیشتر شدن عفونت درمان برای خودتان سخت تر خواهد شد.

ما در سایت مجموعه من برای شما همراهان گرامی در پست های قبلی درباره انواع مدل پیرسینگ گوش صحبت کرده ایم و شما می توانید با مطالعه این مقاله با انواع مدل های جدید پیرسینگ آشنا شوید و انتخابی عالی و جدید برای خود داشته باشید. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و در نظر بگیرید مراقبت های بعد از پیرسینگ گوش احساس خوبی در شما ایجاد خواهد کرد و لذت استفاده از این مدل گوشواره ها برای شما خواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *