تشخیص مروارید اصل از بدل به سادگی

تشخیص مروارید اصل از بدل به سادگی

برای تشخیص مروارید اصل از بدل ابتدا باید برخی اطلاعات زمینه ای راجب سنگ های قیمتی را بدانید. مروارید ها سنگهای قیمتی بشمار می آیند این نکته که از موجودات زنده ایجاد شده اند این سنگ های قیمتی را خاص تر و ارزشمند تر می کند.
”ملکه جواهرات” (لقبی که به مروارید ها اطلاق میشود) هزاران سال است که محبوبیت خود را بین افراد حفظ کرده است و قدمت آن به امپراطوری روم بازمی گردد.
با این گفته بسیاری از کارشناسان استدلال میکنند که هیچ سنگ قیمتی مانند مروارید همیشه قابل توجه و محبوب نبوده است. مروارید با ظرافت و کارایی خارق العاده برای زیبایی دوچندان انواع لباس نیز بکار می رود. در سراسر جهان تقاضای زیادی برای این سنگ قیمتی وجود دارد.

سنگ قیمتی مروارید
سنگ قیمتی مروارید

متاسفانه یکی از پیامدهای محبوبیت آن ها تولید مروارید فیک بوده است.
با توجه به پیشرفت تولید مروارید های تقلبی، خرید آن مشکل بوده و هرروزه افراد بیشتری با آن دست و پنجه نرم میکنند.
دراین مقاله ما راهنمای جامعی در مورد چگونگی تشخیص مروارید واقعی و فیک ارائه میدهیم.
قبل از شناسایی روش های خاص برای این کار ما ابتدا زمینه ای راجب مروارید اصیل برایتان مطرح میکنیم.

مروارید های معتبر: مروارید های طبیعی و پرورشی

اولین و مهمترین نکته این است که هر دوی اینها(مروارید طبیعی و پرورشی) 100٪ مروارید های اصیل هستند زیرا هر دوی این ها توسط نرم تنان تولید می شوند.
تفاوت اصلی این دو نوع مروارید در نحوه شروع روند تشکیل مروارید است.
برای مروارید های طبیعی یک ماده تحریک کننده میکروسکوپی کاملا به صورت تصادفی در طبیعت داخل مروارید گیر میکند و باعث میشود نرم تنان شروع به پوشاندن ماده تحریک کننده با مواد غذایی و در نهایت پس از چند سال مروارید تولید کنند.

از طرف دیگر برای مروارید های پرورشی ماده محرک از طریق برشی ظریف توسط پرورش دهنده به نرم تنان وارد میشود.
قبل از ایجاد مروارید های پرورشی در سال 1893، مروارید های طبیعی تنها گزینه موجود و بسیار گران قیمت و نادر بودند. فقط، نخبگان و افراد سلطنتی قادر به تهیه مروارید های طبیعی بودند.
با تولید مروارید های پرورشی سنگهای قیمتی به طور کلی در دسترس بیشتر و مقرون به صرفه شدند .

گردنبند و دستبند مروارید پرورشی
گردنبند و دستبند مروارید پرورشی

کشاورزان مروارید با دقت زیادی مساعد بودن شرایط آب و هوایی را برای تولید مروارید بررسی میکنند و آنها از دسترس شکارچیان دور نگه میدارند.
امروزه تقریبا تمام جواهرات مروارید جدید که توسط خرده فروشان به فروش میرسند مروارید های پرورشی هستند. از طرف دیگر جواهرات مروارید طبیعی اغلب توسط حراجهای بزرگ مانند کریستی و ساتبی تحت عنوان جواهرات گرانبها به فروش میرسند.
قیمت نهایی مروارید طبیعی معمولا به میلیون دلار میرسد.
از زمان ایجاد حرفه پرورش مروارید به دلیل کاهش جمعیت نرم تنان که تا حدی ناشی از صید بی رویه بوده است، بسیاری از کشور ها غواصی مروارید های طبیعی را ممنوع کرده اند.

ظهور مروارید های تقلبی

همانطور که قبلا گفته شد فقط مروارید های طبیعی معتبر میباشند. در حالیکه محبوبیت مروارید های طبیعی به رشد خود ادامه میداد، مروارید های تقلبی در قرن 20 ام به میان آمدند.
بیشتر مروارید های تقلبی که در بازار وجود دارند از چین تهیه میشوند و در آزمایشگاه ها از موادی مانند پلاستیک و شیشه ساخته میشوند. این نوع نام های زیادی را دربردارند:

  • مرواریدهای مصنوعی
  • مهره های مروارید
  • مرواریدهای ساخته بشر
  • مرواریدهای مصنوعی
  • مرواریدهای آزمایشگاهی
  • مرواریدهای تقلیدی
  • مرواریدهای لباس
  • مرواریدهای ماجوریکا
  • مرواریدهای مایورکا

معمولا مردم از مروارید های تقلبی برای پروژه های هنری و صنایع دستی استفاده میکنند. آن ها برای کاهش هزینه های پروژه شان کاملا آگاهانه این مروارید ها را خریداری میکنند. مشکل اصلی این است که مروارید های تقلبی بدون اینکه مشتری از آن مطلع باشد به عنوان مروارید های معتبر تبلیغ، به بازار عرضه وبه مبلغ سنگینی فروخته می شوند. امروزه تولیدکنندگان جعلی تمام تلاش خود را برای ساختن نسخه مروارید تقلبی به کار بسته و موفق هم شده اند سنگ های مرواریدی بسیار شبیه با اصل و حتی بهتر از خود واقعی آن به بازار وارد کنند.
برای اطلاع مصرف کنندگان در برابر خرید های جعلی و کلاهبرداری چند راه تشخیص مروارید اصل از بدل را باهم در ادامه مطالعه میکنیم.

گردنبند تک مروارید
گردنبند تک مروارید

تفاوت مرواریدهای اصل و فیک

تفاوت زیادی بین مروارید های اصل و تقلبی وجود دارد اگر این تمایزهای ظریف را بشناسید راحت تر میتوتنید مروارید های اصلی را از بدل آنها تشخیص دهید.
در ادامه لیستی از تفاوت های مروارید های طبیعی و تقلبی تهیه کرده ایم که به آن میپردازیم:

درخشش:

مرواریدهای تقلبی درخشش یکنواختی دارند بطوری که تمام قسمت های مروارید براق است. از آنجا که مرواریدهای طبیعی توسط نرم تنان ساخته میشوند،دارای نقص کمتری میباشند و درخشش در تمام قسمت های مروارید یکسان نیست و جلای عمیق تری دارند. در صورتی که مرواریدهای تقلبی فقط سطحشان درخشان است و جلای آنها عمق ندارد.

یکنواختی:

بعنوان مثال یک گردنبند مرواریدی دخترانه تقلبی مرواریدهایی خواهد داشت که همه یکنواخت و کاملا کروی هستند. اگر خیلی دقیق بررسی شوند هیچ لک و نقصی ندارند.
اما وقتی در زیر میکروسکوپ به مرواریدهای طبیعی  نگاه کنید،دارای نواقص جزئی می باشند .کارشناسان این اصل را جز مهمترین راه تشخیص مروارید اصل از بدل می دانند.

رنگ و سنگ فرش(پوشش بیرونی مروارید):

مرواریدهای تقلبی علاوه بر یکنواختی در اندازه ،رنگ یکنواختی نیز دارند ولی مرواریدهای طبیعی تفاوت های بسیار ظریف در رنگ و دارای یک طیف متفاوت هستند.

وزن:

مروارید های تقلبی وزن سبکی در مقایسه با مرواریدهای طبیعی دارند. جعل کنندگان با استفاده از مواد سنگین تر مثل شیشه سعی برا افزایش شباهت به مروارید اصل  برای فریب مشتریان مروارید دارند !

روش های بالا برای سنگ مروارید سیاه هم قابل اجرا هست و غافل نشوید!

تست دندان مروارید:

یکی دیگر از راه های واقعا آسان برای تشخیص اصل بودن مروارید ،انجام آزمایش دندان است که از گذشته بین مردم مرسوم بوده است.
مروارید را به آرامی در امتداد سطح دندان خود بکشید اگر مروارید ها طبیعی باشند احساس چسبندگی مانند کاغذ سمباده داشته و اصطکاک زیادی وجود دارد. همچنین سطح مروارید های تقلبی صاف و یکدست میباشد.

مدل دستبند مرواریدی ظریف
مدل دستبند مرواریدی ظریف

خرید مروارید از خرده فروش معتمد:

اگرچه خرید آنلاین مروارید ممکن است مشکل باشد اما مطمئنا رایج ترین روشی است که امروزه مردم برای خرید جواهرات مروارید انتخاب می کنند ارتباط با فروشگاه های آنلاین و معتبر زیورآلات و بدلیجات است. از جمله مزایای خرید آنلاین تنوع بیشتر و پیدا کردن قیمت مناسب است.
ما پیشنهاد میکنیم از سایت های معتبر خرید کنید.

بهترین مروارید های پرورشی: مروارید های آب شیرین، آکوایا، هاناداما، تاهیتی و دریای جنوبی میباشند. از نظر تاریخی بهترین مروارید های جهان در خلیج فارس، بخصوص در محل بحرین کنونی یافت میشوند. راز درخشش مروارید های طبیعی ترکیبات ویژه ی آب شور و شیرین نزدیک خشکی بوده است. از دیگر انواع مروارید های جذاب در حوزه جواهرات و زیورآلات میتوان به مروارید سیاه اشاره کرد.

توجه داشته باشید گر چه پیدا کردن مروارید طبیعی کار سختی بنظر می رسد اما با رعایت دستور العمل هایی که برایتان عنوان کردیم، تشخیص مروارید اصل از بدل و خرید مطمئن برای تان چالشی نخواهد بود.

روش های تشخیص مروارید اصل از فیک
روش های تشخیص مروارید اصل از فیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *