آیا با انواع جنس بدلیجات و زیورآلات آشنا هستید؟

انواع بدلیجات

 اگر دقت کنید انواع جنس بدلیجات در وسایل تزیینی مثل گردنبند، گوشواره و یا حتی وسایلی مثل کیف و کفش وجود دارد. زیورآلات بسیار براق و چشم نواز هستند و با افزودن آنها به وسایل شخصی تان زیبایی شان را چند برابر می کنید. بدلیجات مانند الماس می درخشند اما در واقع الماس نیستند. سوالی که اینجا ممکن است برای شما هم پیش بیاید این است که اصلا بدلیجات چیست؟ و انواع مختلف بدلیجات کدامند ؟ 

بدلیجات گوناگون
بدلیجات گوناگون

بدلیجات چیست؟

بر اساس دیکشنری اکسفورد در تعریف بدلیجات می توان گفت الماس و سنگ های غیر اصل هستند که از آنها در تولید گردنبند، گوشواره و سایر وسایل تزیینی و یا حتی تزیین لباس ها استفاده می شود. هم چنین میتوان گفت انواع جنس بدلیجات ، سنگ های غیر اصل و ساخته شده از شیشه و کواتز هستند. بر اساس این تعریف میتوان بگوییم که استفاده از بدلیجات بسیار گسترده است. از کریستال درجه بالای سواروسکی گرفته تا سنگهای شیشه ای معمولی یا سنگهای پلاستیکی برای بدلیجات ارزان قیمت مانند مواد اکریلیک یا رزین، همه اینها را میتوان بدلیجات نام برد.

منشاء بدلیجات از کجاست؟

در اوایل بدلیجات کوچک بودند همانند سنگ های درخشانی که در رودخانه راین کشور اتریش در قرن سیزدهم یافت میشد. جالب است بدانید که نام بدلیجات هم از همین سنگ هایی که در این رودخانه کشف شد گرفته شده است. این نوع از زیورآلات تا قرن ۱۸ تولید میشدند که دانیل سواروسکی دستگاهی را برای برش و روکش سنگهای کریستالی اختراع کرد  و باعث پیشرفت جدیدی در تولید بدلیجات سواروسکی شد.

طی چند دهه گذشته، انواع جنس بدلیجات مانند سنگ های شیشه ای یا سنگ های پلاستیکی تولید شده اند و امروزه نیز انواع بسیار متنوعی طراحی شده و به بازار عرضه میشوند.

انواع گوناگون بدلیجات

انواع مختلفی از بدلیجات وجود دارد اما تفاوت آنها در چیست؟ ما در سایت مجموعه من میخواهیم در مورد چگونگی طبقه بندی بدلیجات بر اساس استفاده شان، منشا و کاربرد آنها برای شما صحبت کنیم.

1. بدلیجات مسطح و سنگ های زینتی براق

بیشتر شیشه ای هستند، سایز های کوچک آن عمدتا گرد و مسطح استفاده می شوند که توسط پرس حرارتی بسیار کار آمد انواع الگو هایی مورد پسند شما ساخته میشوند. سنگ های داغ فیکس دارای چسب فعال شده با گرما هستند که قبلا به پشت آنها چسبیده شده است. برای استفاده از این سنگ ها در ابتدا چسب را گرما می دهیم و روی سطح دلخواه می چسبانیم. اگر برای گرم کردن آنها از اتو استفاده کنیم، زیور آلات به پارچه میچسبند و متصل می شوند.

اکثر سنگ های ثابت شیشه ای به شکل های گرد و کوچک هستند. از آنجا که مقاومت آنها در برابر حرارت کم است، کار کردن با آنها ساده نیست. این سنگ های زینتی به ندرت پلاستیکی هستند.

2. بدلیجات مسطح و چسبی

این نوع بدلیجات که شکل ها و رنگ های گوناگون دارند، ممکن است پلاستیکی و یا شیشه ای باشند که آنها را می توان با چسب و دقت کامل روی سطح دلخواه چسباند. نیازی به دانستن تکنیک های حرفه ای برای ایجاد الگوهای مورد نظر شما نیست. در مقایسه با بدلیجات مسطح و ثابت تنوع بیشتری از اشکال و رنگها در این نوع وجود دارد.

3. دوخت و دوز با بدلیجات

دوخت و دوز با بدلیجات با استفاده از سوزن انجام میشود. پشت بدلیجاتی که برای دوخت و دوز استفاده میشود اکثرا صاف و دارای سوراخ در طرفین یا در وسط هست که میشود آنها را به راحتی روی پارچه دوخت. مزیت این روش این است که سنگ های بدلیجات تا مدت زمان زیادی می توانند روی پارچه باقی بمانند. اما دوختن آنها زمان و تلاش زیادی می برد.

علاوه بر بدلیجات شیشه ای که در تزیین لباس از آنها استفاده می شود، بدلیجات پلاستیکی هم وجود دارند مانند بدلیجات رزینی و اکریلیک که دارای شکل ها و رنگ های بیشتری نیز هستند.

4. بدلیجات پنجه ای

این نوع از بدلیجات شامل دو نوع شیشه ای و پلاستیکی است که دوختن آنها زمان بر بوده و دقت بالایی را می طلبد و رنگ ها و شکل ها گوناگونی دارد.

بدلیجات پنجه ای که اصطلاحا به آن سنگ پنجه دار نیز گفته میشود، بدلیجاتی هستند که با دوخت روی پارچه متصل میشوند. پنجه روی پایه های محکمی بدلیجات را نگه میدارد بنابراین میتوانید زیور آلات خود را براحتی به لباس ها ، کفش ها ، کیف ها و و لوازم جانبی متصل کنید. این نوع بدلیجات با پنجه فلزی متصل می شوند که باعث میشود با انواع دوختنی تمایز یابند. مجموعه های بسیار متنوعی از رنگ ها و اشکال مختلف از بدلیجات پنجه ای وجود دارد.

بدلیجات پنجه ای
بدلیجات پنجه ای

5. بدلیجات دوختنی

مجموعه ی دیگری از زیور آلات هستند که برای دوختن تنظیم می شوند. در لبه ی اینو نوع از زیورآلات نقاطی برای دوخته شدن و متصل شدن به پارچه وجود دارد.

بدلیجات دوختنی
بدلیجات دوختنی

6. بدلیجات نصبی

بدلیجات در انواع مکانیکی با قلاب هایی در قسمت پشت هستند که می توان آنها را در پشت پارچه نصب کرد. از این نوع عمدتا در کالاهای چرمی و کفش استفاده میشود. بدلیجات نصبی هم انواع و رنگ های گوناگونی دارند.

تمایز بر اساس نحوه نصب بدلیجات

با هدف تقلید از الماس بدلیجاتی طراحی شدند که پشت آنها نقطه گذاری شده است. طراحی این گونه از  زیور آلات میشودکه درخشان تر شده و زیباتر بنظر برسند.

بدلیجات فرم داده شده
بدلیجات فرم داده شده

بدلیجات مسطح

در مقایسه با بدلیجات برش دار که به آن اشاره شد بدلیجات مسطح کمتر برش میخورند و میدرخشند. اما به آسانی می تواند این نوع از بدلیجات را بر روی سطح مورد نظر چسباند.

بدلیجات مسطح
بدلیجات مسطح

طبقه بندی انواع جنس بدلیجات بر اساس ماده ساخته شده آنها

بدلیجات شیشه ای

بدلیجات شیشه ای از شیشه ساخته شده اند با دستگاه برش میخورند و دارای شفافیت هستند. تولید کنندگان لایه ای از روکش فلزی را بر روی قسمت پشتی سنگ ها قرار میدهند تا نور قادر به بازتاب  بر روی بدلیجات باشد و شبیه به الماس بدرخشند.

بدلیجات کریستالی

وقتی اکسید سرب به شیشه اضافه میشود، کریستال تولید میشود. سرب درخشش کریستال را بیشتر میکند و به بازتاب رنگ ها بهتر از شیشه خالص کمک میکند. هر چه که مقدار سرب بیشتر باشد کیفیت کریستال نیز بهتر خواهد بود.

شیشه باید حداقل یک درصد محتوای سرب داشته باشد تا در آمریکا به عنوان کریستال طبقه بندی شود. در اروپا سرب باید حداقل ۴ درصد باشد تا آن را کریستال بدانند. بدلیجات سواروسکی و پرسیوسا گرانتر از سنگ ها و بدلیجات شیشه ای هستند.

بدلیجات پلاستیکی

بدلیجات پلاستیکی سنگ های غیراصل و پلاستیکی هستند که به صورت انبوه تولید شده که آنها را میتوان بدلیجات ارزان قیمت نیز نام برد. در آنها سرب وجود ندارد و به راحتی نمی شکنند. اگر می خواهید بدلیجات زیادی را به قیمت مناسبی تهیه کنید، انواع پلاستیکی گزینه بسیار خوبی است. دو نوع بدلیجات پلاستیکی وجود دارد: اکریلیک و رزین.

بدلیجات اکریلیک

این نوع زیورالات با تزریق قالب تهیه می شوند و به دلیل داشتن مواد اکریلیکی شفاف هستند. به آسانی می توان به آن فرم داد و به راحتی نمی شکنند. این نوع از زیورآلات را به صورت انبوه در رنگ ها و اندازه های گوناگون تولید میکنند.

بدلیجات اکریلیک بدون سوراخ
بدلیجات اکریلیک بدون سوراخ

بدلیجات رزین

بدلیجات رزینی با ریختن رزین در قالب سیلیکون ساخته می شوند. به این ترتیب تولید کنندگان می توانند طرح های پیچیده بر روی سطح آن ایجاد کنند.

بدلیجات رزین
بدلیجات رزین

تمایز بدلیجات بر اساس منشا آنها

برخی از بدلیجات بر اساس محل ساخت آنها نام گذاری می شوند.  بدلیجات سواروسکی در اتریش تولید شده است بنابراین به آن کریستال اتریشی می گویند. پرسیوسا هم نام بدلیجات کشور چک است. هم چنین زیور آلات ممکن است به نامهای چینی، مصری و یا تایوانی نامیده شوند.

تمایز بدلیجات بر اساس سطح آنها

بدلیجات گنبدی

این نوع از بدلیجات معمولا نیم دایره و یا بیضی هستند که اشکال گوناگونی دارند و ممکن است به شکل مرواریدی و یا با رنگ های مات تولید شوند.

بدلیجات صفحه ای

این نوع بدلیجات با برش های چکر ساخته می شوند و به اشکال دایره، بیضی و یا منحنی هستند.

شانتون

بدلیجات شانتون به دو شکل هستند ممکن است پشت آنها صاف و لبه دار باشد. هر برند دارای فنون و اشکال منحصر به خود است. برخی دارای ۸ زاویه، برخی ۱۲ و برخی هم ۱۵ زاویه ای هستند.

ریولی

تمام قسمت های این نوع بدلیجات نقطه گذاری برش داده شده است و طراحی آن بسیار منجصر به فرد و خاص است.

چطور می توانیم بدلیجات مناسب را انتخاب کنیم؟

مدل های بسیار متنوعی از زیورآلات وجود دارند اما مهم است که بدانیم چه نوعی برای ما مناسب است. مثلا اگر زیور آلات را برای تزیین لباس می خواهید، می توانید از انواعی تهیه کنید که قابل دوختن بر روی پارچه هستند. اگر بدلیجات را برای مناسبتی می خواهید هدیه بدهید که برایتان بسیار با اهمیت است، بدلیجات سواروسکی یک انتخاب عالی است. بدلیجات اکریلیک هم یک گزینه عالی و با قیمت مناسب هستند. حالا که با انواع بدلیجات آشنا شدید می توانید به راحتی هم انتخاب بدلیجات مناسب با رنگ پوست خودتان هم انجام دهید و لذت ببرید.

ما توصیه می کنیم زیورآلات را بر اساس نحوه استفاده از آنها، استایل لباس و هم چنین با توجه به بودجه خود انتخاب کنید. اگر می خواهید بدلیجاتی در رنگ ها و شکل های گوناگون داشته باشید، اکریلیک ها بهترین گزینه هستند زیرا جز بدلیجات ارزان قیمت هستند و برای هر نوع طراحی هم مناسبند.

 

 

 

 

 

۲ دیدگاه برای “آیا با انواع جنس بدلیجات و زیورآلات آشنا هستید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *