فلزات مورد استفاده در بدلیجات و دنیای جواهرات و زیورآلات

بدلیجات شیک

به نام خدا و سلام خدمت کاربران عزیز وب سایت مجموعه من، در این پست قصد داریم به بررسی فلزات مورد استفاده در بدلیجات و صنعت جواهرات بپردازیم و در این نوشته شما یاد خواهید گرفت چگونه یک خرید خوب از بین زیورآلات مختلف با استایل و سلیقه خود داشته باشید.

طلا و پلاتین تنها انتخاب های شما از بین فلزات جواهرات هنگام خرید حلقه نامزدی نیستند!

دنیای گسترده فلزات مورد استفاده در جواهرات ، بدلیجات و زیورآلات را از سنتی تا فوق مدرن کشف کنید.

اگر هنگام خرید حلقه نامزدی فقط روی الماس متمرکز هستید، به آسانی فکر کردن در مورد خرید کیک عروسی نیست. الماس ممکن است “لذت بخش ترین” عنصر حلقه باشد، اما پایه ای که همه ی آن را در کنار هم نگه می دارد نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

آیا باید حلقه ای که انتخاب می کنید  از فلزات جواهرات گرانبها مانند طلا،نقره یا پلاتین باشد یا یک فلز جایگزین امروزی تر؟!

هر فلز دارای استایل منحصر به فرد خود است و هر کدام از نظر ظاهری و با ارزش بودن مزایایی دارند. برای کمک به شما در انتخاب بهترین فلزات جواهرات برای حلقه نامزدی در ادامه به فلزاتی اشاره شده است.

جواهرات پلاتین

حلقه جواهرات پلاتین
حلقه جواهرات پلاتین

پلاتین تا قرن 20میلادی، زمانی که این فلز برای استفاده نظامی در زمان جنگ از بازار خارج شد، یک فلز محبوب بین فلزات جواهرات بود. استفاده این فلز برای جنگ این حس را به شما منتقل میکند که پلاتین چقدر با دوام است. در کنار این دوام و استحکام براق و زیبا هم است. در دو دهه ی گذشته پلاتینیوم دوباره به عنوان گزینه برتر حلقه های نامزدی نسبت به سایر فلزات جواهرات خودنمایی می کند.

از نظر ظاهری پلاتینیوم دارای رنگ سفید است. این فلز 30 برابر کمیاب تر از طلا (به معنای گران تر بودن آن) و 40 درصد سنگین تر از طلای 14 عیار است. حلقه ها و زیورآلات تزئین شده اگر از پلاتینیوم استفاده کنند به دلیل سفتی و استحکام این فلز واضح تر و دقیق تر به نظر می رسد. نکته ی جالبی که وجود دارد بیشتر فلزات جواهرات تاج های بریتانیا از پلاتینیوم ساخته شده است. پلاتینیوم بیشتر از معدن های زیرزمینی در آفریقای جنوبی و روسیه استخراج می شود. پلاتینوم استفاده شده در جواهرات معمولا از درصد خلوص 90 تا 95 درصد خالص برخوردار است، که زیبایی الماس های موجود در حلقه های نامزدی پلاتینیوم را به ارمغان می آورد. با گذشت زمان، پلاتینیوم کدر و خراشیده خواهد شد. جواهر ساز می تواند با صیقل دادن حلقه ی نامزدی پلاتینیوم شما آن را از هر گونه خراش بر طرف کند.

جواهرات طلا

حلقه جواهرات طلا
حلقه جواهرات طلا

طلا به خاطر رنگ طبیعی، گرم و درخشش زیبایی که دارد بین فلزات جواهرات برای عروسی و نامزدی استاندارد بوده است. حلقه های نامزدی رمانتیک و عاشقانه هستند. از نظر ظاهری آلیاژ مخلوط شده با طلا روی رنگ آن اثر می گذارد. طلا را با مقیاس قیراط اندازه گیری می کنند، که قیراط خود به 24 قسمت تقسیم می شود و طلای 24 عیار خالص ترین نوع طلا است. این فلز نرم و به راحتی انعطاف پذیر است و به همین دلیل آن را با عناصر دیگر مخلوط می کنند تا دوام و سفتی و استحکام به آن دهند. به عنوان مثال طلای 14 عیار از 14 قسمت طلا و 10 قسمت فلز مخلوط شده است. حلقه های طلای نامزدی خود را با یک پارچه نرم تمیز کنید تا براق و صاف باشند.

صدها ترکیب ممکن است وجود داشته باشد اما گزینه ها به طور کلی شامل موارد زیر است:

طلای زرد

طلای خالص را با کمی نقره و مس مخلوط کرده تا ظاهری گرم داشته باشد.

طلای سفید

طلای خالص با پالادیوم و نقره یا با نیکل، مس و روی ترکیب می شود. آبکاری رودیوم که یکی  از آب بکاری های رایج در صنعت جواهرسازی است، باعث بهبود سفیدی و دوام می شود.

طلای سبز

در واقع این فلز به رنگ زرد مایل به سبز می باشد که ترکیب طلای خالص به علاوه نقره است.

طلای صورتی یا گل سرخ

این فلز مایل به قرمز به طور فزاینده ای طلای خالص به علاوه مس است. هرچه مس بیشتر باشد، فلز را قرمزتر می کند. طلا در درجه ی اول در آفریقای جنوبی و بعد در استرالیا، پرو، روسیه و ایالات متحده امریکا استخراج می شود.

جواهرات نقره استرلینگ

حلقه جواهرات نقره استرلینگ
حلقه جواهرات نقره استرلینگ

نقره قرن ها به عنوان فلز با ارزش بوده و حتی زمانی از طلا با ارزش تر به حساب می آمد. امروزه جز مقرون به صرفه ترین فلزات بدلیجات و زیورآلات گرانبها هست. نقره استرلینگ در واقع نقره ای خالص است که با مس یا فلز دیگر ترکیب شده و باعث دوام بیشتر آن می شود. اگر چه از نظر ظاهری سفتی آن بیشتر از نقره خالص است، اما هنوز هم یکی از فلزات نرم و انعطاف پذیر است و می تواند به راحتی تراشیده  و طراحی شود.

از نظر ظاهری نقره استرلینگ می تواند از سفید روشن تا سفید مایل به خاکستری باشد و می تواند یک رنگ مات یا براق داشته باشد. پیشینیان نقره را فلز قمری می نامیدند، خنک و درخشان مانند بازتاب ماه روی آب. نقره به طور عمده در استرالیا، مکزیک، بولیوی، پرو، لهستان و کانادا استخراج می شود. نقره خالص مانند طلا خیلی نرم است که در جواهرات مورد استفاده قرار می گیرد. نقره استرلینگ باید 92.5 درصد نقره خالص داشته باشد به همین دلیل است که روی فلزات بدلیجات و زیورآلات نقره ای عدد 925 حک می شود. برای جلوگیری از کدر شدن این فلز باید آن را در مکانی خشک و خنک نگهداری کنید. از دستمال کاغذی یا حوله کاغذی برای خشک کردن استفاده نکنید، زیرا می تواند نقره استیل را خراش دهد.

فلزات جایگزین در بدلیجات و زیورآلات

فراتر از 3 فلزی که در بالا اشاره شد و همه ما به خوبی آن ها را می شناسیم، جهانی از فلزات سبک، مدرن و با دوام وجود دارد که برای عروسی ها رواج پیدا کرده است، به ویژه برای آقایانی که عادت به فلزات جواهرات بالا را ندارند، هرچند که در بین خانم ها هم این فلزات جواهرات ممکن است چندان محبوب نباشد. اما می تواند ظاهری مدرن برای مراسم عروسی ارائه دهند که یک حلقه نامزدی طلا یا پلاتین را تکمیل کند. فلزات مورد استفاده در بدلیجات در لیست زیر برای شما به طور کامل ارائه شده است :

کبالت

حلقه بدلیجات و زیورآلات کبالت
حلفه کبالت در بدلیجات وزیورآلات

این آلیاژ سفید به طور طبیعی برای استفاده در صنایع پزشکی و هوا فضا ایجاد شد اما اکنون به عنوان یکی از فلزات بدلیجات و زیورآلات امروزی و همچنین برای جواهرات زیبای عروسی نیز استفاده می شود. این فلز تقریبا چهار برابر از پلاتین سخت تر است و باعث می شود کبالت برای یک عمر دوام داشته باشد. از نظر ظاهری کبالت یک فلز سفید روشن است و شبیه به  پلاتین است. این فلز سنگین تر از سایر فلزات جایگزین مانند تیتانیوم است و برای کسانی که جواهرات سنگین را می پذیرند مناسب است.حلقه های کبالت مقاوم در برابر خراش هستند. همچنین بر خلاف دیگر فلزات آسان تر می توان آن را تغییر شکل و سایز داد.

استیل

حلقه استیل در بدلیجات
حلقه استیل در بدلیجات

این فلز فقط برای وسایل آشپزخانه مورد استفاده قرار نمی گیرد. به دلیل استحکام، دوام و قیمت مناسب محبوبیت زیادی دارد. براق بودن و دوام و ضد زنگ بودن حلقه استیل می تواند ظاهری متفاوت تر از بقیه فلزات مانند کروم را به نمایش بگذارد. در هر صورت عده ی زیادی از مردم این فلز را مدرن و درخشنده می دانند. استیل با حداقل 10.5 درصد کروم ترکیب می شود تا دوام بیشتری داشته باشد. شما می توانید بدلیجات شیک از نوع استیل را به راحتی با ظرفی از آب و صابون و یک پارچه نرم تمیز کنید.

تیتانیوم

حلقه تیتانیوم در بدلیجات و زیورآلات
حلقه تیتانیوم در بدلیجات و زیورآلات

تیتانیوم در ابتدا در کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گرفت. تیتانیوم در فلزات بدلیجات و زیورآلات به خصوص برای مردان به دلیل سبک بودن بسیار محبوب است. برای کسانی که عادت به استفاده از جواهرات را ندارند، می تواند ظاهری متفاوت نسبت به حلقه پلاتین یا طلا داشته باشد. همچنین سبک مدرن و منحصر به فرد ایجاد می کند که بعضی افراد برای حلقه خود در نظر دارند. از نظر ظاهری حلقه های تیتانیوم سیاه ، خاکستری یا نقره ای هستند و با فلزات دیگر اغلب روکش می شوند.

تنگستن

حلقه تنگستن در بدلیجات
حلقه تنگستن در بدلیجات

این فلز نقره ای رنگ 4 برابر سخت تر از تیتانیوم و درخشندگی بیشتری دارد. لامپ های روشنایی تنگستن در سال 1904 هنگامی که جایگزین رشته های کربن شدند، صنعت روشنایی را متحول کردند. تنگستن به طور عمده در چین و با تولید کمتر در روسیه، کانادا، بولیوی، اتریش، پرتغال، تایلند، پرو و رواندا یافت می شود. تنگستن یک عنصر خالص و ضد آلرژی است و افرادی که به استفاده از بدلیجات و زیورآلات علاقه دارند می توانند از این فلز ضد حساسیت استفاده کنند. بزرگترین عیب حلقه تنگستن عدم تغییر سایز است.

پالادیوم

حلقه پالادیوم سفید
حلقه پالادیوم سفید

پالادیوم یک فلز نادر سفید از گروه فلزات پلاتین می باشد و مانند پلاتین بسیار با دوام است. نسبت به پلاتین سبک تر و متراکم تر است و باعث می شود قیمت آن ارزان تر باشد. مانند فلز پلاتین، پالادیوم 95% خالص و ضد انرژی است. حکاکی بر روی فلز پالادیوم امکان پذیر است ولی باید به این نکته توجه کرد که بسیاری از طرح ها از نظر فنی ممکن است با پالادیوم ساخته نشوند، همچنین تغییر اندازه و تعمیر پالادیوم می تواند مشکل ساز باشد.

زیرکونیوم

حلقه زیرکونیوم مشکی
حلقه زیرکونیوم مشکی

آیا به دنبال جایگزینی با دوام و سبک برای حلقه های تنگستن مردانه هستید؟ حلقه های زیرکونیوم سیاه بهترین انتخاب برای این جایگزینی برای شما هستند. این حلقه های خاص به دلیل طراحی های بی نظیر و‌ دوام استثنایی به سرعت در صنعت جواهرات رشد کردند. با داشتن رنگ مشکی جذاب و‌پر جنب و جوش این حلقه استایلی خیره کننده و جذاب به دستان مردانه آقایان می دهند. این فلز قبل از ورود به صنعت مد و زیورآلات در ساخت مهمات آتش سوزی و راکتور های هسته ای مورد استفاده قرار میگرفت.

مس

حلقه مسی
حلقه مسی

مس یک ماده معدنی ضروری است و به رنگ نارنجی مایل به قرمز یافت می شود. مس خالص بسیار نرم و قابل انعطاف است. این فلز علاوه بر صنعت جواهرات در ابزار پزشکی، ارز و مجسمه ها استفاده می شود.

 یکی دیگر از فلزات مورد استفاده در بدلیجات مس است که کمتر مورد توجه علاقه مندان به صنعت زیورآلات قرار گرفته است. مردم تمایل به استفاده از فلزات با جاذبه بالا مثل طلا، پلاتین یا حتی نقره استرلینگ دارند. با تمام این تفاسیر فلز مس در ساخت بدلیجات و جواهرات مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از فلز مس از این جهت که به پوست آسیبی نمی رساند یک مزیت است. این به خاطر خواص ضد باکتری و ضد قارچی این فلز است. از هزاران سال قبل و حتی اکنون، مس به عنوان بخشی از درمان زخم ها و بیماری های پوستی مورد استفاده قرار گرفته است.

در بدن ما، مس عنصر کمیاب مورد نیاز برای رشد سالم مغز، قلب، پوست، سیستم ایمنی بدن و استخوان ها است. بنابراین مس برای بدن ما مفید و حیاتی می باشد و در نتیجه استفاده از این فلز هیچ خطری برای پوست و بدن ما نخواهد داشت. مس به افرادی که دچار سفتی و دردهای مفصلی شده اند کمک کرده است. معمولا به عنوان دستبند یا انگشتر استفاده می شود. هزاران نفر گزارش داده اند که دستبند ها یا انگشتر ها به آن ها کمک کرده است تا در هنگام رنج از مشکلات مفصلی احساس بهتری داشته باشند. همان طور که دیدید تنوع در فلزات بسیار زیاد است، شما می توانید با هر فلزی و با انتخاب بدلیجات مناسب با رنگ پوست استایل خاص و ویژه به خودتان بدهید.

مراقبت کردن از فلزات جواهرات ، فلزات بدلیجات و زیور آلات

صرف نظر از فلزی که انتخاب می کنید ، این اقدامات را انجام دهید تا جواهرات و بدلیجات خود را بدون خراش نگه دارید:

  • برای جلوگیری از خراش فلزات بدلیجات و جواهرات آن ها را در کیسه های جداگانه یا محفظه جعبه جواهرات ذخیره کنید.
  • فلزات بدلیجات و زیورآلات خود را درون ظرف با آب گرم و محلول مواد شوینده تمیز کنید و با یک پارچه نرم آن ها را خشک کنید.
  • فلزات زیورآلات گران بها را با مسواک تمیز نکنید ، برای از بین بردن کدری بین شکاف ها می توانید از یک برس نرم استفاده کنید.
  • برای جلوگیری از هرگونه خراشی روی فلزات جواهرات و بدلیجات شیک خود هنگام کار با مواد شیمیایی و ورزش خصوصا شنا در آب کلر از جواهرات و زیورآلات استفاده نکنید.
  • اگر جواهرات شما از الماس یا سنگ های قیمتی هستند ممکن است بعضی آن ها نیاز به مراقبت ویژه ای داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *